Na liście Travelers Choice 2014 TripAdvisor odnajdziemy wiele plaż Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (3 na pierwszych dziesięć), raczej mało popularnych wśród urlopowiczów wyjeżdżających z Polski na wakacje, ale może często odwiedzanych przez Polaków pracujących tam na co dzień.

Ale pozostałe plaże są w zasięgu naszych wyborów wakacyjnych (Grecja, Turcja, Hiszpania, Włochy) i planując wakacje może warto spojrzeć na listę, gdyż piękne plaże to podstawa zadowolenia.10
La Concha Beach San Sebastian
hiszpania-san-sebastian

San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków.

San Sebastián położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, tuż przy granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to popularna miejscowość wypoczynkowa.

San Sebastián jest nazywane często „perłą północy”. Po kilku zamachach terrorystycznych w ostatnich latach władzy generała Franco, hiszpańska rodzina królewska, arystokracja i korpus dyplomatyczny zdecydowały się na wybranie spokojniejszego miejsca na wakacyjny odpoczynek.

9
Porthminster Beach St Ives
wielka-brytania-st-ives

St Ives (korn. Porth Ia) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Kornwalii nad Oceanem Atlantyckim, na zachodnim krańcu zatoki St Ives Bay. Port rybacki i popularna miejscowość wypoczynkowa.

St Ives znajduje się na północnym brzegu Półwyspu Kornwalijskiego, w odległości ok. 15 km od najbardziej wysuniętego na południowy zachód miejsca Wielkiej Brytanii – Land’s End.

8
Iztuzu Beach Dalyan
turcja-dalyan-hotel

Dalyan – to mała wioska rybacka położona na wschodnim brzegu rzeki Dalyan w Turcji, ok. 67 km od Fethiye, ok. 90 km od Marmaris, ok. 30 km od międzynarodowego portu lotniczego w Dalamanie.

Z Dalyanu do plaży Iztuzu można dopłynąć rzeką, która wije się wśród labiryntu setek wysepek, otoczona bujną roślinnością, a delta rzeki widziana z góry tworzy niesamowity, zapierający dech w piersiach krajobraz. Plaża Iztuzu ma ok. 6 km długości i z jednej strony oblana jest ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, z drugiej strony dużo chłodniejszymi wodami rzeki Dalyan.

7
Woolacombe Beach Woolacombe
wielka-brytania-woolacombe

Woolacombe – wieś w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon nad Oceanem Atlantyckim.

We wsi znajduje się duża plaża piaszczysta, Miejscowość była wielokrotnie wyróżniana nagrodami branżowymi.

6
Cala Mariolu Baunei
wlochy-sardynia-baunei

Baunei – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Ogliastra.

5
Elafonissi Beach Elafonisi
grecja-elafonisi

Elafonisi (Elafonissi, Elafonissos) – niewielka wyspa położona tuż przy południowo-zachodnim brzegu Krety w prefekturze Chania. Na wyspę można dostać się pieszo przez otaczającą wyspę płytką lagunę.

Na Elafonisi znajduje się plaża z charakterystycznym różowym piaskiem, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Europy.

4
Playa de las Catedrales Ribadeo
hiszpania-ribadeo

Ribadeo – miasto w Hiszpanii, w prowincji Lugo, we wspólnocie autonomicznej Galicja.

3
Rhossili Bay Swansea
wielka-brytania-swansea

Swansea (wal. Abertawe, co znaczy „ujście Tawe”) – jedno z trzech miast w Walii będących samodzielnymi hrabstwami. Położone jest na wybrzeżu południowej Walii u nasady półwyspu Gower.

2
Playa de Ses Illetes Formentera
hiszpania-formentera-la-savina

Formentera – druga co do wielkości wyspa wchodząca w skład Pitiuzów. Leży na południe od Ibizy. Czwarta co do wielkości wyspa Balearów. Stolicą i głównym miastem jest Sant Francesc de Formentera.

Od Ibizy oddziela ją wąski, usiany maleńkimi wysepkami przesmyk (3,6 km). Najwyższe wzniesienie Formentery to Sa Talaia (192 m n.p.m.). Długość wyspy, od jej zachodniego brzegu do latarni na wschodzie, wynosi 20 km, natomiast w najwęższym miejscu Formentera ma zaledwie 2 km.

Formentera słynie z długich piaszczystych plaż. Krajobraz zdobią dwa słone jeziora znajdujące się na północy wyspy. Roślinność Formentery ze względu na brak słodkiej wody różni się znacząco od roślinności Ibizy. Symbolem Formentery jest jaszczurka sargantana (gatunek endemiczny). Plaże są uważane za najlepsze na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Wyspa słynie nie tylko z „rajskich” plaż, ale i również z turystów naturystów.

Rabbit Beach Sycylia
wlochy-sycylia-trapani

Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska.

Wyspa ma kształt trójkąta, którego boki tworzą Morze Tyrreńskie na północnym wybrzeżu, Morze Jońskie na wybrzeżu południowym oraz położona między południowo-zachodnią częścią wybrzeża i kontynentem afrykańskim Canale di Sizilia (jedna z ulic Sycylii). Sycylię od kontynentalnej części Włoch oddziela cieśnina morska Stretto di Messina, której szerokość w najciaśniejszym miejscu wynosi 3 km.

 
 

Katagoria: rankingi miejsc wakacyjnych
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 677  razy.