Grecja to blisko 3000 wysp i linia brzegowa o długości 14880 km (10 miejsce na świecie).

Niemal wszędzie woda jest krystalicznie czysta, tak że muszla na dnie wydaje się na wyciągnięcie ręki, a gdy próbuje się po nią sięgnąć okazuje się, że do dna jest kilka metrów. Wymarzone miejsca do kąpieli, poza jednym – plażami. Są kamieniste, często usiane szczątkami muszli i koralowców, tak że wejście boso do wody jest niebezpieczne. Polecam klapki, które pozostawiamy na brzegu na czas kąpieli.

Portal Wirtualna Grecja odnalazł jednak wiele plaż piaszczystych. Zerknijmy na ten ranking bo warto zapamiętać – i odwiedzić – wskazane plaże.

 

www_wirtualnagrecja_pl10
grecja-kokkinion-neron
Kokino Nero nad Morzem Egejskim, to idealne miejsce dla osób poszukujących odrobiny spokoju (znajduje się na uboczu tłocznego centrum Riwiery Olimpijskiej). Nazwę tego zakątka Grecji tłumaczy się jako „czerwona woda”, a pochodzi ona od barwy wypływającego tu źródełka, bogatego w żelazo. Tutejsze plaże są kamieniste lub piaszczysto-kamieniste, warto więc zabrać ze sobą odpowiednie obuwie. Piaszczystą jest pobliska plaża Platia Amos. Jak zgodnie twierdzą miłośnicy tego miejsca, czysta woda mieni się tutaj wszystkimi możliwymi odcieniami błękitu. Otoczenie plaż stanowią malownicze pasma górskie (masyw Ossa) i oliwne gaje.

Kokkino Nero (gr. Κόκκινο Νερόczerwona woda) – miejscowość o charakterze turystycznym położona w Grecji, na wybrzeżu tesalskim, ok. 40 km na północny wschód od Larisy.

Jej nazwa pochodzi od znajdującego się tutaj źródła, którego woda ma dużą zawartość żelaza.

9
Anthony Quinn Beach Rodos
gracja-rodos
Ta śliczna plaża położona jest w odległości ok. 15 km od miasta Rodos. Znajdziemy tu przyjemne zaplecze kulinarne oraz leżaki i parasole do wypożyczenia. Wkradające się w szmaragdową głębinę głazy i schodzące niemal do samego brzegu lasy sosnowe tworzą niezapomniany krajobraz. Plażę szczególnie chętnie odwiedzają młodzi ludzie, w mniejszym stopniu polecana jest dla rodzin z dziećmi, ze względu na ostre skałki. Najwięcej miłośników kąpieli słonecznych spotkamy tu w lipcu i sierpniu.

Rodos (gr. Ρόδος Rhódhos) – wyspa na Morzu Egejskim, o powierzchni 1,4 tys. km², największa w archipelagu Dodekanezu (Sporadów Południowych).

8
grecja-elafonisi
Elafonisi (Elafonissi) to w rzeczywistości maleńka wysepka u południowo-zachodnich wybrzeży Krety, mogąca pochwalić się jedną z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych plaż (różowe piaski nie są bowiem codziennością) w całej Grecji, a nawet w Europie. Ciekawostkę stanowi fakt, że na wyspę możemy dotrzeć o własnych nogach, przemierzając płytką lagunę. Z różowym kolorem piasku wiąże się dość mroczna historia o krwawych działaniach armii tureckiej, nie przeszkadza to jednak plażowiczom szukającym miejsca absolutnie czarującego.

Elafonisi (Elafonissi, Elafonissos) – niewielka wyspa położona tuż przy południowo-zachodnim brzegu Krety w prefekturze Chania. Na wyspę można dostać się pieszo przez otaczającą wyspę płytką lagunę.

Na Elafonisi znajduje się plaża z charakterystycznym różowym piaskiem, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Europy.

7
grecja-pefkochori
Pefkochori Beach usadowiła się wygodnie na jednej z odnóg Półwyspu Chalcydyckiego, noszącej nazwę Kasandra. Na wiodącej wzdłuż plaży promenadzie znajdziemy wiele kawiarenek z tarasami i sklepików z pamiątkami. Pefkochori to przede wszystkim piaszczysto – żwirowe złote plaże i spokojne wody. Dzięki łagodnemu zejściu do wody, chętnie goszczą tu rodziny z dziećmi. Plaża w samym miasteczku jest dość wąska i w sezonie trzeba liczyć się z tłumami turystów, jednak wyjeżdżając kilka kilometrów za miasto z pewnością znajdziemy trochę więcej spokoju.

Pefkochori to przede wszystkim piaszczysto–żwirowe złote plaże i spokojne wody.

6
grecja-thasos-skala-prinou
Golden Beach to urokliwa plaża u wschodnich wybrzeży wyspy Thassos, znajdująca się w pobliżu miejscowości Skala Panagia. Do jej atutów należy drobny złoty piasek, krystalicznie czysta woda i niezapomniane zachody słońca. Plaża ciągnie się przez 2,5 kilometra aż do następnej miejscowości – Skala Potamia – po drugiej stronie zatoki. Północny odcinek plaży przez miejscowych nazywany jest „Chryssi Ammoudia”, południowy zaś – „Chrissi Akti”. Wody są tu niezwykle czyste i przejrzyste, co kusi przede wszystkim miłośników nurkowania z rurką. Ponieważ u wybrzeży jest płytko i bezpiecznie, Golden Beach polecana jest rodzinom z dziećmi.

Plaża na wyspie Thasos.

5
grecja-kreta-retimno
Największym atutem tej, jednej z najpiękniejszych kreteńskich plaż jest… izolacja – droga prowadząca na plażę nie jest łatwa i nim przyjdzie nam korzystać z kąpieli słonecznej w cudnym otoczeniu, czeka nas mała wspinaczka. Preveli Beach znajduje się w środkowej części południowego wybrzeża wyspy. Około 43 km dzielą to miejsce od położonego na północy Krety Rethymnonu. Piasek na plaży jest ciemny, a okolicę porastają pinie i plamy daktylowe. Tu właśnie wpada do morza Rzeka Megapotamos, co czyni okoliczny krajobraz jeszcze bardziej wyjątkowym.

Retimno, także: Rethymnon (gr. Ρέθυμνο), miasto na Krecie, stolica nomosu Retimno. Miasto leży w północno-zachodniej części Krety nad Morzem Kreteńskim, w połowie drogi biegnącej z Heraklionu do Chanii.

Mimo górskiego charakteru, okolice Retimno są dość gęsto zaludnione. Rozłożone na zboczach górskich wioski sprawiają wrażenie zatopionych w sadach owocowych i gajach oliwnych.

4
grecja-kreta-georgioupolis
Georgioupolis Beach to plaża znajdująca się w północnej części Krety. Miejscowość Georgioupoli położona jest w odległości ok. 43 km na wschód od Chanii i ok. 22 km na zachód od Rethymnonu. Niegdyś mała wioska rybacka, dziś przyciąga wielu turystów. Znajdziemy tu wiele kawiarni, tawern i miejsc noclegowych. W samym miasteczku plaża jest dość wąska i tłoczna, im jednak dalej na wschód, tym więcej znajdziemy spokoju i wolnej przestrzeni. Plaża jest piaszczysta i z łagodnym zejściem do wody, co czyni to miejsce idealnym także dla najmłodszych.

Jeorjupoli (gr. Γεωργιουπόλη) – miejscowość na Krecie, w prefekturze Chania, w regionie Apokoronas. Jest położona 43 km na wschód od Chanii, około 22 km na zachód od Rethymnonu i około 100 km od Heraklionu.

Jeorjupoli jest położone przy zatoce Almiros nad Morzem Kreteńskim, z przylądkiem Drapano i skalistym wybrzeżem na zachód oraz piaszczystymi plażami ciągnącymi się w kierunku Rethymnonu na wschód. Przez miasto przepływają trzy rzeki wpadające do morza; największa z nich, Almiros, tworzy mały port dla kutrów i łodzi turystów. Dawna rybacka wioska obecnie przekształciła się w miejscowość turystyczną.

3
grecja-koukounaries
Koukounaries Beach na wyspie Skiathos zwraca uwagę turystów już samą nazwą. Często określa się ją mianem „szyszkowej plaży” (nazwa pochodzi od szyszek drzew piniowych porastających wyspę) lub – co kusi chyba najbardziej – „plaży złotej”. Te przydomki nie są bezpodstawne – na Koukounaries Beach, jednej z najpiękniejszych plaż basenu Morza Egejskiego, wypoczniemy na złotym piasku, w cieniu zielonych drzew. Idylli dopełnia turkusowa, krystalicznie czysta woda i wspaniałe otoczenie plaży (malowniczy park z jeziorem).

miasto na wyspie Skiathos.

Koukounaries (Greek: Κουκουναριές), means ‚Stone Pines’ in Greek. At Koukounaries there is a lagoon and a wooded peninsula with a Stone Pine (Pinus pinea) forest separating the lagoon from the Aegean Sea. On the seaward side of the peninsula there is a popular fine-textured beach called ‚Koukounaries Beach’ or „Chrisi Ammos” (Greek: Χρυσή Άμμος, meaning ‚golden sand’). This is one of the few locations in Greece where a Stone Pine forest still exists.

2
grecja-zakintios-laganes
Plaża Navagio (zwana także Shipwreck Beach) na wyspie Zakintos, to chyba najbardziej znany z greckich obrazków. W niejednym folderze turystycznym znajdziemy malowniczy widok z wrakiem, częściowo zatopionym w białym piasku, znajdującym się w otoczeniu strzelistych klifów. Te kadry pochodzą właśnie z Navagio Beach. Gdy spojrzymy na tutejszą wodę, odniesiemy wrażenie, że chyba nigdzie na świecie nie może być bardziej błękitna. Plaża mieści w północno-zachodniej części wyspy. Można ją obserwować ze szczytu wzgórza lub dotrzeć do jej złotych brzegów łodzią.

Navagio – plaża zlokalizowana na północno-zachodnim krańcu wyspy Zakynthos, na Wyspach Jońskich. Plaża Navagio uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Grecji, otaczają ją strzeliste wapienne klify, woda jest krystalicznie czysta. Na plaży znajduje się wrak statku Panagiotis.

grecja-marathonisi
Ta magiczna plaża znajduje się na małej wysepce Marathonisi, zwanej także „Wyspą Żółwi”. Nie dość, że sama wyspa widziana z odpowiedniej perspektywy przypomina kształtem żółwia, to mieści się tu ponadto miejsce lęgowe tych uroczych stworzeń. Do wysepki położonej w Zatoce Lagans dotrzeć można wynajętą łodzią. W rzeczywistości znajdują się tu dwie plaże i na tej, która jest pokryta piaskiem, można plażować tylko przy brzegu, aby przypadkiem nie zniszczyć żółwich gniazd. Po drugiej stronie wyspy znajdziemy plażę pokrytą jasnymi kamykami.

Mała wysepka Marathonisi, zwana również „Wyspą Żółwi”.

 
 

Katagoria: rankingi miejsc wakacyjnych
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1718  razy.