Podróżnicy witryny „Turcja w sandałach” przewędrowali plaże… boso, aby podpowiedzieć nam, w których miejscach wybrzeża tureckiego warto się zatrzymać na dłużej.

Nie oszukujmy się: pomimo wspaniałych zabytków i cudów natury, jakie oferuje podróżnikom Turcja, dla większości przybywających tu podróżnych głównym celem wyjazdu jest spędzanie czasu na plaży i w wodzie morskiej. Nawet najbardziej zatwardziali poszukiwacze śladów cywilizacji hetyckiej czy frygijskiej, tacy jak ekipa TwS, lubią od czasu do czasu zanurzyć się w kryształowo czystej wodzie i zmyć z siebie pył zebrany podczas eksploracji terenowych.

Poniższy ranking najlepszych miejsc plażowo-kąpielowych w Turcji jest całkowicie subiektywny i odzwierciedla preferencje ekipy TwS.

turcja-w-sandalach_logo5
turcja-erdek
Turcja to nie tylko wybrzeże śródziemnomorskie i egejskie, wszak nie na darmo nazywana jest Krajem Czterech Mórz. O ile plaże nad Morzem Czarnym nas nie zachwyciły (przepraszamy Amasrę i Sinop), o tyle Morze Marmara to zupełnie inna historia. U nasady półwyspu Kapıdağ leży tam niewielki kurort nazywany Erdek. Co prawda lata świetności ma już dawno za sobą, a wycieczki z Orbisu i Almaturu dawno przestały do Erdek przyjeżdżać, ale tamtejsza plaża należy do bardzo miłych miejsc na wypoczynek. Plaża owa jest długa i zróżnicowana - częściowo piaszczysta, a częściowo - kamienista. Woda morska szybko się nagrzewa i zazwyczaj jest spokojna, chyba że szaleje właśnie sztorm, co zdarzyć się może nawet w czerwcu.

Erdek to niewielki kurort turecki, położony na południowym wybrzeżu Morza Marmara, w prowincji Balıkesir. Jest głównym miastem półwyspu Kapıdağ, pięknego i zalesionego fragmentu Turcji. Erdek zlokalizowany jest w ciekawym miejscu, tuż przy wąskim przesmyku łączącym półwysep Kapıdağ z lądem stałym. Dwa tysiące lat temu półwysep był jedną z wysp na Morzu Marmara, a obecnie jadąc w jego kierunku z kierunku północnego w najwęższym odcinku przesmyku widać z obu stron wody morskie.

4
turcja-alanya
Plaża Kleopatry w Alanyi to z pewnością najsłynniejsza turecka plaża - czy ktoś jeszcze o niej nie słyszał? Wszyscy ją znają? - nie szkodzi, warto przekonać się osobiście, że to faktycznie jest całkiem miłe miejsce do wypoczynku. Co prawda widok na seldżucką twierdzę nie jest aż tak oszałamiający jak na "pływający" zamek w Kızkalesi, ale i tak jest na czym oko zawiesić. Można również poznawać uroki kąpieli w Morzu Śródziemnym od strony wody - podpływa tu mnóstwo stateczków wycieczkowych, przy okazji zawijając pod pobliskie groty i zatrzymując się w miejscach, gdzie można prosto z pokładu skoczyć na głęboką wodę.

Była wioska rybacka, a obecnie popularny kurort na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przepiękne plaże, ciągnące się wzdłuż 20 kilometrów wybrzeża, są zarazem błogosławieństwem, jak i klątwą Alanyi.

3
turcja-cesme
Chodzą słuchy, że na wybrzeżu egejskim w Turcji nie ma piaszczystych plaż, tylko same kamienie i stromo schodzące do wody skały. Mamy dla Was dobrą wiadomość: nie jest to prawda. Jednym, choć nie jedynym, dowodem na istnienie piaszczystych plaż na tym wybrzeżu jest Altınkum czyli, jak sama nazwa wskazuje, Złoty Piasek. To długa plaża położona niedaleko coraz popularniejszego wśród Polaków miasteczka Çeşme.

Miejscowość wypoczynkowa położona na półwyspie o tej samej nazwie, będącego z kolei zachodnią częścią półwyspu Karaburun nad Morzem Egejskim. Nazwa Çeşme wywodzi się od tureckiego słowa o tym samym brzmieniu, oznaczającego fontannę lub źródło. Rzeczywiście w okolicach tej miejscowości znajduje się wiele źródełek wodnych.

turcja-w-sandalach_logo

2
turcja-akbuk
Na pierwszy rzut oka plaża w zatoczce Akbük to całkowite przeciwieństwo Kızkalesi. Brak przy niej jakiegokolwiek solidnego zaplecza w postaci hoteli czy restauracji, dojazd jest praktycznie niemożliwy bez własnego środka transportu, a samo znalezienie Akbük wymaga sporo czasu i wysiłku. Wszelkie wymienione tu niedogodności rekompensuje jednak bajecznie czysta woda oraz miła dla oczu zieleń lasów piniowych, otaczających plażę.

Akbük to zatoczka w południowej części Morza Egejskiego, położona w oddaleniu od najważniejszych ośrodków turystycznych regionu. Najbliżej położona miejscowość z bazą hotelową to niewielka Akyaka, którą zdobią piękne budynki stylizowane na osmańskie, ale plaża w samej Akyaka nie umywa się do Akbük.

 

turcja-w-sandalach_logo

turcja-kizkalesi
Plaża - marzenie, zdecydowanie wygrywa w naszym rankingu. Oprócz czystej i ciepłej wody oraz miłego w dotyku, aczkolwiek nieco gruboziarnistego piasku, posiada jeden atut, którym żadna inna plaża w Turcji (a może i na całym świecie) poszczycić się nie może. Jest nim pływający na wodach Morza Śródziemnego Zamek Panny, od którego cała miejscowość wypoczynkowa zyskała nazwę Kızkalesi. Widoku z leżaka lub ręcznika na twierdzę nie zastąpią inne widoki, a nieco wprawniejsi pływacy mogą pokusić się o dopłynięcie do zamku wpław. Tych mniej wytrawnych dotransportuje do twierdzy (za drobną opłatą) stateczek wycieczkowy lub wynajęty rower wodny.

Kızkalesi to niewielka miejscowość letniskowa na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 60 km od Mersinu. Słynie z przepięknych, piaszczystych plaż oraz sprawiającego niesamowite wrażenie Zamku Panny (czy po turecku właśnie Kızkalesi).

 

turcja-w-sandalach_logo

 
 

Katagoria: rankingi miejsc wakacyjnych
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 529  razy.