Australijskie bestie

Australia przyciąga nas fascynującą przyrodą, niezwykłymi ludźmi o bardzo poplątanych losach, pewną dawką egzotyki i tęsknotą za miejscami, gdzie człowiek może być jeszcze wolny. Dla większości z nas pierwsze spotkanie z Australią odbyło się zapewne dzięki książce Alfreda Szklarskiego „Tomek w Krainie Kangurów”.

 

Potem były informacje o wielu Polakach, którzy tam dotarli i bardzo pozytywnie zapisali się w historii tego kraju i kontynentu, choćby o Pawle Strzeleckim. Jeśli chodzi o nasze najpopularniejsze skojarzenia dotyczące fauny Australii, to przede wszystkim na myśl przywołamy kangury, koala i może strusia emu. Większość z nas nie ma najmniejszego pojęcia, że to fascynujące miejsce na Ziemi jest zamieszkałe przez niezwykle groźne dla ludzi zwierzęta.

Oczywiście, jeśli przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowuje w sposób racjonalny, to raczej nic nam nie grozi w spotkaniach z tak groźnymi zwierzętami zamieszkującymi Australię jak: krokodyle, jadowite pająki, różnego rodzaju węże, meduzy, rekiny, kazuary. Tubylcy i turyści podkreślają jednak, że nawet symbole Australii, czyli kangury i koala mogą być w specyficznych sytuacjach groźne dla człowieka. Z tego powodu, dla własnego bezpieczeństwa, należy czytać wszelkie tablice informujące o zagrożeniach, które Australijczycy dość chętnie stawiają. Nie czynią jednak tego bez powodu. Po prostu trzeba się do nich zastosować, a na pewno nasz pobyt w Australii zaliczymy do przyjemnych i udanych.

Jednym z groźniejszych australijskich zwierząt jest krokodyl słonowodny. O ile krokodyle słodkowodne nie stanowią dla ludzi specjalnego zagrożenia, to już słonowodne mogą zaatakować człowieka swoją potężną paszczą i w starciu z nimi nie mamy większych szans. Wszystkie miejsca, gdzie krokodyle groźne dla człowieka występują są oznaczone specjalnymi znakami. Jeśli taki znak jest postawiony, to nie tylko nie należy wchodzić do rzeki, ale nawet zbliżać się do jej brzegów. Krokodyl nie należy do gadów szybkich, ale jeśli chce upolować ofiarę, to potrafi poruszać się błyskawiczne. Jego ofiarami padają często duże kangury, więc i z człowiekiem nie ma większych problemów.

Bardzo groźne dla ludzi są australijskie pająki. Są ich setki gatunków i co ciekawe, najgroźniejsze nie są wcale to duże, włochate, ale niewielkie pająki, których jad jest kilkakrotnie silniejszy od uważanej za niezwykle groźną „czarnej wdowy”.

W Australii groźne mogą być nawet ptaki. Do niezwykle niebezpiecznych zaliczają się choćby kazuary. Chociaż jest to gatunek na wymarciu spotkanie z nimi może okazać się dla człowieka bardzo niebezpieczne. Jeśli kazuar poczuje się niebezpiecznie, atakuje człowieka potężnym dziobem, który może rozerwać nawet klatkę piersiową. Do tego kazuar wydaje potężny, przerażający odgłos.

Australia to królestwo węży. Wśród setek gatunków tych zupełnie niegroźnych, spotykamy wiele węży jadowitych. Co ciekawe, na liście najbardziej jadowitych węży świata, trzy pierwsze miejsca zajmują węże zamieszkujące Australię. Na szczycie listy plasuje się tajpan pustynny. Jego jedno ukąszenie mogłoby zabić stu ludzi. Jak więc widać Australia to miejsce fascynujące, ale zamieszkałe przez wiele groźnych zwierząt.

 

Merytorycznie wsparł nas portal Australia-Oceania.pl
 
 

Katagoria: Gdzie warto pojechać
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2276  razy.