Serbia Belgrad
 

Serbia

Stolica:  Belgrad
Język: serbski
Waluta: dinar serbski
Strefa czasowa latem: +2 godziny
Strefa czasowa zimą: +1 godziny
 

Belgrad (srb. Београд, Beograd IPA: [beǒɡrad], starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

Belgrad znajduje się w północnej części środkowej Serbii, na wzgórzach w okolicy ujścia Sawy do Dunaju. Z trzech stron miasto otacza region autonomiczny Wojwodina.

Kamienna forteca z czasów Imperium osmańskiego leżąca u ujścia Sawy do Dunaju nosi nazwę Kalemegdan. Centrum Belgradu znajduje się na prawym brzegu Dunaju. Po przeciwnej stronie tej rzeki zaczyna się Równina Banacka, ze słabo zaludnionymi przedmieściami. Między Sawą i Dunajem znajduje się jedna z nowszych dzielnic miasta – Nowy Belgrad (Novi Beograd), zaś w górze rzeki leży Zemun – dawna granica Turcji i państwa Habsburgów. Sawa oddziela Stare Miasto (Stari Grad) od Nowego Belgradu.

Uważa się, że klimat Belgradu ma zarówno cechy klimatu kontynentalnego i umiarkowanego, co znaczy, że istnieją wyraźne różnice pomiędzy czterema porami roku.

Jesienią i zimą często wieje bardzo mocny, południowo-wschodni wiatr koszawa, który pochodzi znad Afryki, wiejący w kierunku Węgier. Trwa on zwykle od 3 do 7 dni. Temperatury oscylują zimą między −5 a +2 stopni Celsjusza, a latem termometry wskazują nawet ponad 40 stopni.

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 303  razy.