niemcy-berlin
 

Niemcy

Stolica:  Berlin
Język: niemiecki
Waluta: euro
Strefa czasowa latem: +2 godziny
Strefa czasowa zimą: +1 godziny
 

Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię ok. 892 km², zamieszkuje je 3,4 mln osób. Jest trzecim największym (po Londynie i Paryżu) miastem w Unii Europejskiej.

Berlin jest podzielony na dwanaście okręgów administracyjnych (Bezirk). Przez przestrzeń miejską przepływają m.in. rzeki Sprewa i Hawela, a ponadto znajduje się wiele jezior i zatok, w tym największe Müggelsee.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1237. Berlin pełnił rolę historycznej stolicy Brandenburgii, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po 1945 roku wschodnia część miasta była stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej, natomiast pozostała tworzyła Berlin Zachodni – otoczona murem (od 1961 r.) enklawa na terenie NRD. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Berlin został ponownie stolicą Niemiec, siedzibą prezydenta (od 1994 roku), niemieckiego Bundestagu (od 1999 roku) i Bundesratu (od 2000 roku).

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 636  razy.