Czechy Brno
 

Czechy

Stolica:  Praga
Język: czeski
Waluta: korona czeska
Strefa czasowa latem: +2 godziny
Strefa czasowa zimą: +1 godziny
 

Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy.

Początki miasta sięgają epoki brązu i żelaza. Najprawdopodobniej już między V a VII wiekiem powstała w obszarze dzisiejszego miasta warownia słowiańska, mająca charakter ośrodka administracyjnego. Natomiast gród, który rozwinął się we współczesne miasto, został założony przez księcia Brzetysława I między rokiem 1021 a 1034 na wzgórzu Petrov.

 

Ważny ośrodek przemysłowy: m.in. maszynowy (ciągniki Zetor), wełniany, poligraficzny. W przeszłości duże znaczenie miał przemysł zbrojeniowy (słynna Zbrojovka). Ośrodek handlowy (międzynarodowe targi przemysłowe od 1928). Wielki węzeł komunikacyjny – kolejowy, drogowy – autostrady: D1 do Pragi, D2-D5 do Bratysławy oraz D30 do Ołomuńca, uzupełniające sieć drogi szybkiego ruchu – na południe w stronę Mikulova i na północ w kierunku Tišnova, lotniczy – położony na południowo-wschodnich obrzeżach miasta międzynarodowy port lotniczy Brno-Tuřany (otworzony w 1958), który w tym momencie (2010) oferuje połączenia lotnicze z Pragą, Londynem, Mediolanem i Moskwą.

 

Średnia roczna temperatura: +9,4 °C, bezwzględna maksymalna temperatura: +36,2 °C, absolutne minimum temperatury: –26,4 °C, średnia temperatura latem (czerwiec–sierpień): +17,8 °C, średnia temperatura zimą (grudzień–luty): –1,0 °C, średnia roczna suma opadów: 505 mm, średnia liczba dni w roku z opadem: 150, najcieplejszy miesiąc: lipiec, najzimniejszy miesiąc: styczeń, typowy wiatr: północno-zachodni.

 

 

Poleca trivago.pl

Brno znajduje się w bardziej dogodnym miejscu dla turystów z Polski centralnej. To drugie co do wielkości miasto Czech. Stare miasto ciekawi dwoma rynkami. Ponadto Brno słynie z secesyjnej i modernistycznej architektury. Na starym ratuszu miejskim zobaczymy dwumetrowego smoka, który ma strzec miasta. Warto odwiedzić również willę Tugendhat, która została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO – dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1089  razy.