Rumunia Bukareszt
 

Rumunia

Stolica:  Bukareszt
Język: rumuński
Waluta: lej
Strefa czasowa latem: +3 godziny
Strefa czasowa zimą: +2 godziny
 

Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą.

Bukareszt leży na obu brzegach rzeki Dâmbovița, która wpływa do rzeki Argeș, dopływu Dunaju. W obrębie miasta znajduje się również kilka jezior, z których największe to Floreasca, Tei i Colentina. Leżą one wzdłuż Colentiny, dopływu Dâmbovițy. Dodatkowo, w centrum miasta znajduje się małe sztuczne jezioro, Cișmigiu. Jest ono otoczone przez Ogrody Cișmigiu, otwarte w 1847 według planów architekta niemieckiego, Karola Meyera. Ogrody mają długą historię, w której często przewijają się znani pisarze i poeci.

Oprócz Cișmigiu, Bukareszt posiada jeszcze dwa inne duże parki: Herăstrău i ogród botaniczny. Herăstrău to duży park w północnej części miasta. Ogród botaniczny należy do największych na świecie – występuje w nim ponad 10 000 gatunków roślin, w tym wiele egzotycznych.

Bukareszt ma klimat kontynentalny – w mieście występują gorące lata i chłodne zimy. W związku z położeniem miasta na rozległej Równinie Wołoskiej, Bukareszt wystawiony jest na silne wiatry. Temperatury zimą zwykle spadają poniżej 0 °C. Latem średnia temperatura wynosi około 23 °C, chociaż często wzrasta ona nawet do 40 °C w centrum miasta.

 

 

Poleca trivago.pl

Leżąca nad rzeką Dymbowicą stolica Rumunii, ciekawi wieloma zabytkami. Do najsłynniejszych należą Pałac Parlamentu, który jest jednym z największych budynków świata. Słynny Park Herastrau to największy park w Bukareszcie. Wyspa Snagov przyciąga zwiedzających licznymi cerkwiami.


Poleca trivago.pl

Rumuńska stolica nie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jednak jest doskonałą destynacją na weekendowy, jesienny wypad. Miasto jest pełne kontrastów, z jednej strony ogromne, socrealistyczne budowle, będące pozostałością po dyktaturze Ceaușescu.

Z drugiej zaś, rozliczne parki czy skansen, znajdujący się w granicach rumuńskiej stolicy. Bukareszt wzorowany był na...Paryżu. Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło rumuńską stolicę w 1977, Ceaușescu zarządził przebudowę miasta, z którą wiązało się również zmienienie biegu rzeki. W Bukareszcie znajduje się także drugi po Pentagonie najcięższy budynek na świecie, a jest nim Parlament. Prowadzący do niego Bulevardul Unirii, stanowi rumuńską wizję paryskiego Champs-Élysées. Spacer tą ulicą pozwoli przyjrzeć nam się nie tylko samemu Parlamentowi, ale również wielu socrealistycznym, potężnym kamienicom.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 637  razy.