Chiny Dali trivago
 

Chiny

Stolica:  Pekin
Język: mandaryński
Waluta: yuan
Strefa czasowa latem: +8 godziny
Strefa czasowa zimą: +8 godziny
 

Dali (chin.: 大理; pinyin: Dàlǐ) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodnich Chinach, w prowincji Junnan, nad jeziorem Er Hai, około 250 km na północny wschód od stolicy prowincji, Kunming.

Miasto częściowo otoczone średniowiecznym murem z bramami na południowym i północnym krańcu. Jedną z głównych jego atrakcji są kawiarnie oraz lokalne święta związane z wierzeniami mieszkających tu mniejszości (np. Festiwal Pochodni, odbywający się 24 dnia szóstego miesiąca księżycowego czy Targi Trzeciego Księżyca odbywające się w kwietniu lub maju (15 dnia trzeciego miesiąca księżycowego).

Dali znane jest również z wyrobów z wydobywanego w pobliskich górach dalijskiego marmuru oraz z batiku. Na straganach sprzedaje się zarówno narzędzia codziennego użytku jak i ozdoby wykonane z marmuru. Lokalnym specjałem gastronomicznym są ryby z jeziora Er Hai: shaguoyu – smażona i dodatkowo duszona ryba z suszonymi warzywami w kwaśnym wywarze oraz youdeyu – zapiekanka z małych tłustych szprotek i tofu.

Miasto znajduje się w południowo-zachodnich Chinach, nad jeziorem Er Hai. Dali jest otoczony z trzech stron górami Cang Shan, o wysokośi 4000 metrów. Miejsce słynie z przepięknego starego miasta. Całe miasto jest częściowo otoczone średniowiecznym murem z bramami na północnym i południowym krańcu. Dali słynie również z niezwykle klimatycznych kawiarni.

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w świecie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1685  razy.