chorwacja-dubrownik
 

Chorwacja

Stolica:  Zagrzeb
Język: chorwacki
Waluta: kuna
Strefa czasowa latem: + 2 godziny
Strefa czasowa zimą: + 1 godziny
 

Dubrownik (chorw. Dubrovnik, wł. Ragusa) – miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja), nad Morzem Adriatyckim.

Najbardziej znana część Dubrownika – stare miasto (Stari Grad albo tylko Grad) stanowi tylko niewielką część współczesnego miasta. Współczesny Dubrownik ciągnie się na długości kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża wąskim pasem między brzegiem Adriatyku a wapiennym wzgórzem Srđ, nadto zajmuje górzysty półwysep Lapad.

Stare miasto Dubrownika stanowi unikalny w Europie, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Jako takie zostało w całości wpisane na listę dziedzictwa kulturowego. Na starym mieście znajdują się niemal wszystkie zabytki miasta.

 

Poleca trivago.pl

Dubrownik oprócz wspaniałych plaż, które przyciągają polskich turystów szczególnie w lecie, intryguje również Starym Miastem. Jest ono otoczone średniowiecznymi, wysokimi murami miejskimi i fortyfikacjami – podczas spaceru można podziwiać widoki na Morze Śródziemne i zabytki.

Po sezonie, jak w większości miejsc Dubrownik nie jest już tak oblegany. W październiku pogoda nadal jednak sprzyja spacerom, zwiedzaniu miasta, a nawet leżakowaniu na plaży. Morze ochładza się dopiero w listopadzie. Ponadto, warto odwiedzić wyspę Lokrum – nazywana „Wyspą Miłości” – można na niej nieco odpocząć od miasta, a całą wyspę obejdziemy nawet w dwie godziny. Dostaniemy się tam promem, który kursuje ze starego portu. W Dubrowniku spotkamy prawdziwą mieszankę zabytków renesansowych, gotyckich i romańskich.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 942  razy.