Jak poradzić sobie alergią w podróży

Życie alergików i astmatyków nie należy do najłatwiejszych. Stale muszą uważać na czynniki alergenne. Jak zatem zaplanować podróż tak, aby była ona bezpieczna? Jak radzić sobie z alergią  podczas podróży? Nie zawsze możemy przewidzieć jakie będą warunki panujące na miejscu i czy w pobliżu nie będzie czynnika uczulającego. Podpowiemy jak sobie z tym radzić.

 

Nie istnieją medyczne przeciwwskazania dla podróżujących alergików i astmatyków. Nawet jeśli dolegliwości są poważne, nie powinno to stanowić definitywnej przeszkody w podróżowaniu. Trzeba natomiast spełnić dwa warunki: ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz zrozumieć reakcje swojego ciała w sytuacjach stresowych. Osoby z astmą lub alergią powinny z dużym wyprzedzeniem udać się na wizytę lekarską. Ułatwi to dostosowanie terapii do ewentualnych zróżnicowanych warunków podróży.

Niezwykle ważnym aspektem w podróży jest zabranie dostatecznej ilości leków wraz z zaplanowaniem ewentualnych, dodatkowych dawek. Poproście swojego lekarza o receptę na dodatkowe leki na wypadek pogorszenia stanu zdrowia: antyhistaminy, kortykosteroidy, adrenaliny, gdyż ułatwią one szybką reakcję w nieprzewidzianych sytuacjach. Być może lekarz przepisze antybiotyki, które mogłyby się przydać, szczególnie jeśli wyjeżdżasz do krajów, w których apteki mogłyby nie mieć odpowiedniego zaopatrzenia.

Osoby, które cierpią na astmę powinny pamiętać, że dobrze jest zabrać ze sobą inhalator, który może być przydatny w stresujących, nieprzewidzianych sytuacjach.

Niezwykle pomocne i zalecane jest zabranie ze sobą sporządzonej przez lekarza historii choroby, najlepiej w języku angielskim, podsumowujący Twój stan zdrowia oraz stosowaną metodę leczenia.

Ważne jest aby nie odstępować od przyjmowania przepisanych leków podczas podróży. Dobrze jest posiadać kopię recepty leków, na której będzie można znaleźć międzynarodową nazwę niezastrzeżonego leku tzw INN.

Co jest ważne przy ubezpieczeniu turystycznym dla osób chorujących na astmę czy alergię? Aby polisa zawierała nadwyżkę w przypadku pojawienia się powikłań po chorobie przewlekłej.

Niezależnie od celu podróży unikajmy miejsc bardzo suchych i wietrznych, które mogłyby nasilić objawy alergii czy astmy. W miarę możliwości wybierajmy miejsca z łatwym dostępem do ośrodków z wysoką jakością opieki medycznej.

Wystrzegaj się nowych, niesprawdzonych leków. Zasada ta również odnosi się do alergii na żywność. Pamiętajmy, że niektóre rodzaje żywności oraz dodatki mogą być powodem silnych reakcji alergicznych.

Jeśli podróż będzie odbywała się samolotem poczyńmy wszystkie kroki prewencyjne, zabezpieczające przed atakiem. Pijmy dużo wody w czasie lotu i trzymajmy się zaleceń lekarza.

W czasie wypoczynku unikajmy większych miast, w których jest wysokie stężenie zanieczyszczeń oraz wybierajmy sporty odpowiednie dla alergików. Nie wybierajmy np nurkowania z akwalungiem lub biegów w bardzo suchych, gorących miejscach.

Powyższe wskazówki powinny ułatwić podróż i sprawić, że wypoczynek będzie w pełni udany.

 

Redakcja portalu mazuryairport.pl
Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.
 
 

Katagoria: Porady wakacyjne
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1843  razy.