Jak poradzić sobie z lękiem przed lataniem?

Paradoksalnie samoloty są najbezpieczniejszym środkiem transportu, a jednak wciąż bardzo wiele osób strasznie boi się wsiąść na ich pokład. Jednak niektórzy boją się tak bardzo, że nie są w stanie nawet myśleć o samolotach. Jak sobie z tym poradzić?

 

Jeśli musiałeś kiedykolwiek w życiu mierzyć się z paraliżującym strachem, to będziesz w stanie zrozumieć osoby, które panicznie boją się latać. Wznoszenie się w powietrze nie jest naturalną cechą naszego gatunku, a zatem mamy prawo czuć lęk – w końcu codziennie nie odrywamy się od ziemi.

Sytuacji nie poprawiają media. Informacje o katastrofach lotniczych docierają do nas z prędkością światła. W internecie bez trudu można znaleźć zdjęcia zmasakrowanych ciał. Jednak warto pamiętać, że samoloty rozbijają się tysiąckrotnie rzadziej niż samochody. Rozmiar takiej katastrofy jest znacznie większy, a zatem telewizja ma pole do popisu. Wieczornych wiadomości by nie starczyło, gdyby prezenter miał opowiedzieć o wszystkich wypadkach samochodowych z danego dnia.

Samolot jest bardzo bezpieczny, a jednak się boimy. Może to być nie tylko zwykły lęk, ale poważna fobia, której wcale tak łatwo nie uda się pozbyć. Podstawowym powodem strachu jest utrata kontroli. Człowiek boi się wznieść w powietrze, bo wie, że gdyby cokolwiek się stało, to nie będzie miał absolutnie żadnego wpływu na rozwój wypadków. Przeraża tak duża odległość od lądu. Filmy katastroficzne wcale nie poprawiają sytuacji.

Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku przed lataniem jest próba odzyskania kontroli nad sytuacją. Warto dokładnie dowiedzieć się jak wygląda odprawa i sam lot. Na stronach linii lotniczych można przeczytać nawet, co podadzą do jedzenia. Dzięki temu będziesz mógł mniej więcej zaplanować podróż. Warto przygotować sobie jakąś ciekawą książkę, która wciągnie Cię na tyle, że nie będziesz ciągle myśleć o tym, że wznosisz się w powietrze. Przyda się również Twoja ulubiona muzyka i towarzysz podróży, który będzie działał na Ciebie kojąco.

Jeśli boisz się latać, to nie pij alkoholu na pokładzie samolotu. Jeśli myślisz, że Cię uspokoi, to nie masz racji. Może jedynie spotęgować lęk i doprowadzić do ataku paniki. Warto wyposażyć się w ziołowe tabletki uspokajające, które pozwolą na rozluźnienie, a zarazem nie otumanią.

Wszystkie powyższe rady świetnie sprawdzają się u osób bojących się latać, ale nie u cierpiących na bardzo silną fobię. Jeśli ogarnia Cię tak mocny lęk, że nawet nie jesteś w stanie zbyt długo myśleć o podróży samolotem, to może warto skorzystać z terapii opracowanej przez specjalistów?

Możesz zapisać się na warsztaty z pokonywania lęku, podczas których poznasz osoby cierpiące na to samo, co Ty. Wspólnie pomożecie sobie w walce ze strachem. Bez trudu znajdziesz w internecie oferty tego typu (np. na stronie pokochajlatanie.pl). Zajęcia prowadzone są przez psychologów oraz osoby, które znają linie lotnicze od podszewki. Spotkasz się z pilotami i stewardessami, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Takie warsztaty często kończą się wzięciem udziału w symulacji lotu, a nawet w prawdziwej podróży samolotem.

Jeśli cierpisz na lęk przed lataniem, to nie musisz martwić się, że nigdy nie dasz rady wsiąść do samolotu. Istnieje cała masa metod, które pomogą Ci zwalczyć lęk. Wystarczy tylko chcieć!

Planaxy.com dostarczyło fachowej wiedzy merytorycznej, dziękujemy!

 

 
 

Katagoria: Porady wakacyjne
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2359  razy.