etiopia-lalibela
 

Etiopia

Stolica:  Addis Abeba
Język: amharski
Waluta: birr
Strefa czasowa latem: +3 godziny
Strefa czasowa zimą: +3 godziny
 

Lalibela – miasto w Etiopii, leżące na wschód od jeziora Tana, na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej i Kotliny Danakilskiej.

Lalibela jest świętym miejscem ortodoksyjnego kościoła etiopskiego, do którego zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan, nie tylko z Afryki. Słynie z dwunastu wykutych w litej skale monumentalnych kościołów, zbudowanych za panowania cesarza Lalibeli (1185–1225).

Według niesprawdzonych opowieści w budowie kościołów w Lalibeli pomagać mieli templariusze, jednak nie jest to prawda. Kościoły są własnym dziełem Etiopczyków, o czym świadczą m.in. liczne motywy zdobnicze, wywodzące się z rodzimej tradycji, tkwiącej korzeniami w czasach Aksum. Legenda mówi, iż przy budowaniu kościołów ludziom pomagali aniołowie, dlatego też budowa wszystkich kościołów trwała podobno tylko 21 lat.

Za panowania cesarza Lalibeli miasto nazywało się Roha. Lalibela znaczy natomiast „pszczoły uznały jego władzę”. Wiąże się z tym legenda, zgodnie z którą po narodzinach cesarza otoczył go rój pszczół, co jego matka uznała za znak i zapowiedź, że będzie w przyszłości negusem, królem królów Etiopii, dlatego też nadała mu to imię.

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w świecie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 438  razy.