Portugalia Madera
 

Portugalia

Stolica:  Lizbona
Język: portugalski
Waluta: euro
Strefa czasowa latem: +1 godziny
Strefa czasowa zimą: 0 godziny
 

Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) – portugalski archipelag położony na Oceanie Atlantyckim.

Zaliczany do Makaronezji archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Obejmuje trzy grupy wysp: Madera (741 km²) z położoną przy jej wschodnim cyplu wysepką Vermela Fora, Porto Santo (42,5 km²; na północny wschód od Madery) otoczoną grupą mniejszych wysp (m.in. Baixo, Ferro, Fora, Cima) oraz grupę trzech niezamieszkanych pustynnych wysp Ilhas Desertas (na południowy wschód od Madery).

Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo na wyspie Madera (1862 m n.p.m.). Klimat łagodny, określany mianem „wiecznej wiosny”. Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16°C, a w lipcu ok. 22°C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową. (Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.

Madera znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z całorocznym okresem wiosenno–letnim. Średnia roczna temperatura wynosi 22,6°C w dzień i 16,5°C w nocy.

W najchłodniejszym okresie – od grudnia do kwietnia, średnia temperatura wynosi wokół 20 °C w dzień i 14 °C w nocy. Opady śniegu, jak i mróz nigdy nie wystąpiły. Najniższą zanotowaną temperaturą było 7,4°C w nocy. W maju i listopadzie średnia temperatura wynosi wokół 22°C w dzień i 16°C w nocy, natomiast w lipcu i październiku średnia temperatura wynosi wokół 25°C w dzień i 19°C w nocy. Najcieplejszymi miesiącami są sierpień i wrzesień ze średnią temperaturą wokół 26°C w dzień i 20°C w nocy. Temperatury ≥30°C występują rzadko, w okresie od czerwca do września mogą pojawić się około 2 takie dni miesięcznie. Najwyższa odnotowana temperatura to 38,4°C.

Madera ma około 80 dni deszczowych rocznie, od 1 dnia deszczowego w lipcu do 13 dni deszczowych w grudniu. Występuje tutaj około 2500 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 164 h (średnio 5,3 godziny dziennie, około 5 razy więcej niż w Polsce) w grudniu do 260 h (średnio 8,4 godziny czystego słońca na dobę) w sierpniu. Temperatura morza waha się od 17,8°C w marcu do 23,7°C we wrześniu.

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: regiony, w Europie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 513  razy.