Maroko – poznaj perłę turystyczną Afryki

Maroko to państwo afrykańskie, znajdujące się w północno-zachodniej części kontynentu, które od Europy oddzielone jest cieśniną Gibraltarską. To kraj pełen kolorów, pysznej, aromatycznej kuchni, życzliwych ludzi oraz gorącego klimatu. Jeśli wybieracie się tam po raz pierwszy, musicie wiedzieć o co należy zadbać, a także jakie miejsca warto tam zobaczyć.

 

Wymiana waluty

W Maroko obowiązuje dirham marokański. Zanim udamy się w podróż po tym wspaniałym kraju, warto wymienić pieniądze jeszcze w Polsce. W Maroko owszem, znajdziemy kantory, jednak warto ustrzec się próbami oszustów, którzy często zaczepiają obcokrajowców na ulicy proponując im wymianę pieniędzy na dirhemę berberyjską. Taka waluta nie istnieje, jednak wielu turystów wciąż daje się naciągnąć na takie zagrywki.

 

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Maroko

Każdy kraj słynie z pewnych zakątków, które są jego prawdziwą wizytówką. Nie inaczej jest w przypadku Maroka.

  1. Marrakesz – miejsca, które warto zobaczyć w tym cudownym mieście to pałac Dżemaa el-Fna, medresę Alego ibn Jusufa i grobowce Saadytów, a także bardzo słynny meczet Kutubijja. Ogromne wrażenie robią na turystach także piękne ogrody Majorelle, Agdal czy Menara, a także pałace El-Badi i El-Bahia.

  2. Agadir – nadmorskie miasto w Maroko przyciąga turystów przede wszystkim dzięki dostępowi do morza i pięknym plażom. Można śmiało powiedzieć, że to kurort marokański, który zapewnia przybyszom takie atrakcje jak sporty wodne, miejskie imprezy, czy wieczorne dyskoteki.

  3. Casablanca – to miasto, które zasłynęło dzięki filmowi o tej samej nazwie. Ponadto znajduje się tutaj największy meczet na świecie, meczet Hassana II. Dominuje tutaj styl art deco, który można zauważyć na wielu budynkach. To również tutaj znajduje się historyczna Medyna.

  4. Atlas Wysoki – to najwyższe pasmo górskie w całej Afryce. Najwyższym szczytem jest Jabal Toubkal (4167m n.p.m.), który bardzo chętnie zdobywają turyści z całego świata. 

 

Czego warto spróbować w Maroko?

Narodowy przysmak, z którego słynie Maroko to tadżin. Przyrządza się go w glinianym naczyniu o tej samej nazwie, jednak nie ma na niego jednego, konkretnego przepisu. W każdej marokańskiej rodzinie przygotowuje się go w inny sposób. Niektórzy twierdzą, że ma w sobie coś z gulaszu w którym znajdziemy dosłownie wszystko, od mięsa po warzywa, suszone owoce, kuskus czy chleb pitę.

Drugim co do popularności daniem Maroko jest pastilla. Powstaje ze zmielonego mięsa drobiowego, jajek, przypraw, migdałów, a także cebuli. Wszystko to zawija się w ciasto francuskie, a na koniec posypuje cukrem.

 

Jakie przywieść pamiątki?

Bez wątpienia najlepszą pamiątką z Makoro będzie gliniane naczynie tadżin, w którym przygotowuje się tradycyjną potrawę. Na targach jest wiele miniaturowych wersji, które pięknie będą się prezentować w domu. Ponadto warto również kupić prawdziwy olejek arganowy, z którego słynie całe Maroko. Takiej jakości olejku nie kupimy w Polsce, tym bardziej, że ceny w Maroko bardzo kuszą turystów.

 

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Czarny-Ląd.pl

 

 
 

Katagoria: Gdzie warto pojechać
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2198  razy.