Chiny Pingyao
 

Chiny

Stolica:  Pekin
Język: mandaryński
Waluta: yuan
Strefa czasowa latem: +8 godziny
Strefa czasowa zimą: +8 godziny
 

Pingyao (chiń.: 平遥, pinyin: Píngyáo) – chińskie miasto w prowincji Shanxi, oddalone o około 715 km od Pekinu i 80 km od stolicy prowincji Taiyuan. W mieście zachowała się doskonale utrzymana, tradycyjna architektura chińskiego ludu Han, co stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Pingyao do dziś zachowało wygląd z czasów dynastii Ming i Qing. W mieście znajduje się około 400 budynków z tego okresu, w których znajdują się liczne muzea, prezentujące codzienne życie dawnych mieszkańców, hotele, sklepy, warsztaty, a nawet domy mieszkalne. Tutejsze świątynie i posiadłości dają okazję przeglądu stylów architektonicznych i trendów w planowaniu miast na przestrzeni kilku stuleci w historii Cesarstwa Chińskiego.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Pingyao są mury miejskie o długości 6 km wzdłuż których zbudowane były 72 wieże strażnicze. Pierwszy mur wzniesiono za panowania dynastii Zhou (827-728 p.n.e.), jednak większość dzisiejszych murów pochodzi z czasów dynastii Ming. Mury są wysokie na 12 metrów i szerokie na 4 metry, ciągną się na długości 6 km, okalając całą historyczną część miasta. W murze znajduje się sześć bram, po jednej po stronie północnej i południowej i po dwie po wschodniej i zachodniej. Oprócz czterech wież na rogach, na murze znajdują się 72 wartownie.

Chiny Pingyao trivago

 

To niewielkie starożytne miasteczko, które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce słynie ze starego miasta, które jest otoczone murami. W Pingyao można przechadzać się wąskimi i małymi uliczkami, po drodze podziwiając tradycyjną, chińską architekturę. W mieście znajdziemy około 400 budynków z czasów dynastii Ming i Qing, czyli z XIV i XVII wieku.

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w świecie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 722  razy.