Porto Portugalia
 

Portugalia

Stolica:  Lizbona
Język: portugalski
Waluta: euro
Strefa czasowa latem: +1 godziny
Strefa czasowa zimą: 0 godziny
 

Porto (wym. ˈpoɾtu; także Oporto) – miasto położone w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Douro.

 

Najstarsze informacje o mieście pochodzą z V wieku. Od ówczesnej nazwy miasta wywodzi się nazwa całego kraju: po łacinie Portus Cale (czyli „Port Cale”) wkrótce przeniosło się na całe wówczas hrabstwo, zaś miasto straciło drugi człon i od tej pory jest to Porto.

Porto znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z łagodnymi zimami i umiarkowanie ciepłymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi prawie 20°C w dzień i 11°C w nocy.

Średnia temperatura miesięcy zimowych – grudnia, stycznia i lutego wynosi około 14°C w dzień i 6°C w nocy, zima w Porto pod względem temperatury i nasłonecznienia przypomina kwiecień i październik w Polsce. Średnia temperatura sześciu miesięcy letnich, od maja do października wynosi 23,2°C w dzień i 14,1°C w nocy, latem w Porto występują łagodne temperatury nieco zbliżone do klimatu umiarkowanego. Dwa miesiące – kwiecień i listopad mają charakter przejściowy, ze średnią temperaturą około 17–18°C w ciągu dnia i 9°C podczas nocy[6], pod względem temperatury i nasłonecznienia nieco przypominają odpowiednio maj i wrzesień w Polsce.

Porto ma 147 dni deszczowych rocznie (≥0.1mm, licząc również mżawkę), od 5 dni deszczowych w sierpniu do 17 dni deszczowych w styczniu. Miasto ma około 2500 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 124 h (średnio 4 godziny dziennie, około 4 razy więcej niż w Polsce) w grudniu do 307 h (średnio 10 godzin czystego słońca na dobę) w lipcu. Temperatura morza waha się od 13 °C w styczniu do 19°C w sierpniu.

 

 
Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 371  razy.