czechy-praga
 

Czechy

Stolica:  Praga
Język: czeski
Waluta: korona czeska
Strefa czasowa latem: +2 godziny
Strefa czasowa zimą: +1 godziny
 

Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego. 

Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni.

Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan – siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta Praha pochodzi od czeskiego słowa práh – próg i jest związana z księżniczką Libuszą. Etymologia nazwy miasta zbudowanego nad progiem lub jazem – rzecznym brodem pochodzi od historycznej nazwy przeprawy przez Wełtawę w okolicy dzisiejszego Mostu Karola.

Według danych z 2008 r. liczba ludności miasta wynosi 1 226 697 osób (1. miejsce w Czechach), natomiast powierzchnia – 496 km² (również 1 miejsce w Czechach). Praga oficjalnie podzielona jest na dziesięć obwodów, które z kolei dzielą się na dzielnice. Obszar metropolitalny Pragi liczy, według danych Eurostatu z 2004 r., 1 964 750 mieszkańców.

 

Poleca trivago.pl

Praga to stolica i największe miasto Czech leżące nad rzeką Wełtawą, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, często nazywane jest miastem setek wież. W żydowskiej części miasta znajdziemy kręte uliczki. Praga słynie z klimatycznych kawiarni, natomiast miłośnicy rejsów statkiem, mogą wybrać się na wycieczkę po Wełtawie.
Do najsłynniejszych zabytków można zaliczyć gotycki most Karola, na którym pary zakochanych wieszają kłódki. Naszej uwadze nie umknie największy zamek na świecie - Zamek Praski, czyli Hradczany, po którego dziedzińcach i pałacach można by długo wędrować, zgłębiając historię siedziby czeskich królów.
Praga jest również pełna kościołów, a do najpiękniejszych zalicza się barokowy kościół św. Mikołaja.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 1255  razy.