turcja-stambul
 

Turcja

Stolica:  Ankara
Język: turecki
Waluta: lira turecka
Strefa czasowa latem: + 3 godziny
Strefa czasowa zimą: + 2 godziny
 

Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

Miasto tworzą trzy części: część azjatycka oraz po stronie europejskiej Półwysep leżący na południe od Złotego Rogu oraz dzielnica Galata z tzw. Nowym Miastem. W części europejskiej znajdują się instytucje handlowe, zaś część azjatycka ma charakter dzielnicy mieszkaniowej.

 

Besitkas

Gwarna dzielnica Besitkas usytuowana jest nad Bosforem i szczyci się centralną lokalizacją, dzięki czemu łatwo się do niej dostać z pozostałych części miasta. Szczególnie upodobali ją sobie studenci uniwersytetu i znajduje się tam wiele kawiarni, restauracji i barów.


Cihangir (w pobliżu placu Taksim)

Okolice Placu Taksim szczególnie upodobali sobie artyści, aktorzy i pisarze. Warto tu odwiedzić awangardowe galerie, antykwariaty, restauracje i gwarne bary, z których w wielu przypadkach podziwiać można piękne widoki na cieśninę Bosfor.


Kadikoy

Każdy powinien wybrać się na wycieczkę promem, którym z łatwością można dostać się do tej przytulnej dzielnicy usytuowanej na lewym brzegu cieśniny Bosfor. Jest to spokojna okolica, a w pobliżu znajdują się wyspy Adalar i ulica Kadife, której bary i puby nadają miastu wyjątkowy urok.


Galata

Ta stylowa i tętniąca życiem dzielnica obfituje w modne bary, restauracje i eleganckie butiki. Sąsiedztwo placu Taksim i Starego Miasta sprawia, że jest to dogodne miejsce na pobyt.


Stare Miasto Sultanahmet

W tej historycznej dzielnicy Stambułu znajduje się Pałac Topkapi, Błękitny Meczet i wiele innych popularnych zabytków. Miejsce to upodobali sobie turyści, ale mimo ich obecności dzielnica nie traci nic ze swojej historycznej atmosfery.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie, w świecie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 498  razy.