TOP 8 miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej

Większość z nas podróżuje – raz bliżej, raz dalej, czasem na weekend, a czasem na dłużej – jednak najczęściej wybieramy miejsca nam znane, sprawdzone i popularne. Co w takim razie z resztą naszej pięknej Europy?

We współpracy z Wędrownymi Motylami – laureatami i finalistami konkursu na Blog Roku 2014 w kategorii Podróże – trivago.pl przygotowało listę 8. często pomijanych, a wartych odwiedzenia miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej.8
Kutna Hora, przez wielu nazywana „państwowym skarbcem”, to miasteczko w gotyckim stylu położone w centrum czeskiej Bohemii. Dzięki wspaniałej architekturze i bogactwie historycznym w roku 1995 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Bez dwóch zdań można ją nazwać perłą środkowoeuropejskiego gotyku – nie trudno bowiem zauważyć, że to ten styl przeważa w architekturze miasta. Kościół św. Barbary, ossuarium kościoła Wszystkich Świętych czy gotycka kaplica czaszek w pobliskiej miejscowości Sedlec, to jedynie niektóre z fascynujących budowli.
czechy-kutna-hora

Kutná Hora (niem. Kuttenberg) – stolica powiatu Kutná Hora w kraju środkowoczeskim, w Czechach w odległości ok. 65 km od Pragi.

7
Skalisty i wysunięty najdalej na wschód punkt Bułgarii to półwysep Kaliakra. Jego klify sięgają nawet 70 metrów wysokości, co czyni z nich idealny punkt do obserwacji pływających w Morzy Czarnym delfinów. Aktualnie Kaliakra to rezerwat przyrody z fantastycznie zachowanym dziedzictwem historycznym. Wszystko to w połączeniu z cudownym krajobrazem i bogactwem kulturowym samej Bułgarii, czyni z tego miejsca jedno z najbardziej wartych odwiedzenia punktów na mapie Europy Środkowo-Wschodniej.
bulgaria-kaverna

Przylądek Kaliakra (bułg. Нос Калиакра) – przylądek w odległości 12 km od bułgarskiego miasta Kawarna.

6
Przełom Dunaju - Żelazna Brama
Na pograniczu Serbii i Rumunii, pomiędzy Karpatami a Górami Wschodnioserbskimi, rozciąga się przełomowy odcinek Dunaju zwany Żelazną Bramą. Można się tam dostać drogą lądową bądź wybrać bardziej alternatywny sposób – żeglugę. Bez względu na wybrany środek transportu roztaczające się dookoła widoki potrafią zaskoczyć. Z jednej strony rzeka, a z drugiej porośnięte gęstymi lasami wzgórza, czynią z tej okolicy fantastyczne miejsce do odpoczynku i relaksu.
rumunia-drobeta-turnu-severin

Żelazna Brama (inaczej Żelazne Wrota, rum. Porțile de Fier, serb. Đerdapska klisura lub Gvozdena Vrata) — przełomowy odcinek doliny Dunaju, oddzielający Karpaty i Góry Wschodnioserbskie. Stanowi granicę między Rumunią i Serbią. Dawniej żeglugę poprzez Żelazną Bramę utrudniały progi skalne, wysadzone w latach 1890-1896. W rejonie tym znajduje się zapora wodna ze śluzą i hydroelektrownią.

5
Długi na nieco ponad 5 km i szeroki na 3 km kawałek ziemi położony na północy słynnego Jeziora Balaton, to nic innego jak Półwysep Tihany. Centralną część tego skalistego terenu zajmują jeziora pochodzenia wulkanicznego, zaś wschód i zachód to głównie małe, urokliwe miasteczka, w których nie trudno o trafienie na winnicę, bowiem większość okolicznych wzgórz porośnięta jest winoroślami, z których produkuje się jedne z najsmaczniejszych win Europy.
wegry-balaton-tihany

Tihany (węg. Tihanyi-félsziget) – półwysep na jeziorze Balaton na Węgrzech. Wyrasta z północnego brzegu jeziora w kierunku południowym i sięgając na odległość ok. 1,5 km od brzegu południowego dzieli je na dwie części. Długość ok. 5,5 km, największa szerokość ok. 3,5 km. Z lądem łączy się wąskim, bagnistym przesmykiem.

W przeszłości, przy wyższym stanie wód Balatonu, dzisiejszy półwysep był w istocie wyspą. Najwyższy punkt półwyspu, wzniesienie Csúcs-hegy w zachodniej części półwyspu, leży na wysokości 232 m n.p.m., a więc blisko 130 m powyżej poziomu Balatonu. Kilka innych wzgórz sięga lub nieznacznie przekracza poziomicę 200 m n.p.m.

4
Zamki chłopskie - Siedmiogród (Transylwania)
Fenomen zamków chłopskich jest taki, że zachowując prawie wszystkie cechy budowli obronnych, zostały w całości postawione przez chłopów i przez nich również były zarządzane. Otoczone potężnymi murami, miały służyć lokalnej ludności jako schronienie podczas najazdu wrogów. Jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych zamków chłopskich jest, położony na wzgórzu i wciąż trudno dostępny, Râşnov. Do dziś zamkowe obwarowania budzą wśród odwiedzających respekt. Wartym uwagi jest również, wpisany na listę UNESCO, zamek Câlnic. Obie budowle to jedne z nielicznych w pełni zachowanych tego typu budowli w tym regionie Europy.
rumunia-transsylwania-braszow

Siedmiogród lub Transylwania (rum. Transilvania lub Ardeal, węg. Erdély, niem. Siebenbürgen) – kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Główne miasta Siedmiogrodu to Braszów, Kluż-Napoka, Sybin i Târgu Mureș. Zamieszkany jest przez ludność narodowościowo mieszaną, większość stanowią Rumuni, ale zamieszkują ten teren także bardzo liczne mniejszości narodowe, przede wszystkim węgierska, saska (niemiecka), szeklerska i cygańska.

Oficjalny podział Rumunii jako Siedmiogród określa obszar leżący pomiędzy Karpatami a zachodnią granicą Rumunii. Region ten dzieli się na Siedmiogród Właściwy, Banat, Kriszanę i Maramuresz.

3
Położona w środku Gór Szczawnickich Bańska Szczawnica to prawdziwa perła Słowacji od 1993 roku wpisana na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. To najstarsze miasto górnicze w całej Słowacji pozostaje mieszanką fantastycznych barokowych, renesansowych i neoklasycznych budowli postawionych na przestrzeni wieków w różnych celach. Są to fantastyczne rzeźbione kościoły, konstrukcje obronne oraz zgrabne pałace. Wszystko to na powierzchni 35km2.
slowacja-banska-szczawnica

Bańska Szczawnica (słow. Banská Štiavnica, węg. Selmecbánya, niem. Schemnitz) – miasto w kraju bańskobystrzyckim w Słowacji.

Bańska Szczawnica należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W średniowieczu było najważniejszym miastem górniczym Węgier. Wydobycie i przetwórstwo znacznych ilości złota, a następnie i srebra, stanowiło przez kilka wieków o jego znaczeniu i zamożności jego obywateli.

2
Południowe Morawy (region)
Coraz częściej nazywane „Słowiańską Toskanią” Morawy Południowe, to prawdopodobnie jeden z najbardziej malowniczych regionów Centralnej Europy. To fantastyczna kraina pełna potężnych zamków, bogata w lokalny folklor i słynąca ze wzgórz pokrytych gęstymi lasami i licznymi winnicami. Będąc w okolicy warto odwiedzić nie tylko Brno, ale również kilka mniejszych miejscowości jak Mikulov, Bitov czy Znjomo oraz pobłądzić po wapiennych wąwozach i jaskiniach Morawskiego Krasu.
czechy-morawy

Morawy (czes. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Czech, jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa.

Obszar Moraw w zasadzie pokrywa się z obszarem zlewni rzeki Morawy. Na północy granice Moraw stanowi grzbiet Sudetów Wschodnich (najwyższy szczyt Moraw: Pradziad) – Jesioników i Gór Odrzańskich, od wschodu – karpackie pasma Jaworników i Białych Karpat, od południa – Obniżenie Południowomorawskie, od zachodu – Wyżyna Czesko-Morawska. Morawy graniczą od północy ze Śląskiem, od zachodu z Czechami, od południa z Dolną Austrią, od wschodu ze Słowacją.

Zakole Dunaju i Szentendre
Szentendre to malownicze miasto, którego historia sięga XI wieku, jednak jego tereny zamieszkiwane były przez okoliczne ludy już wiele wieków wcześniej. Najechane i zniszczone, najpierw przez Mongołów a następnie przez Turków, zostało odbudowane w XVII wieku i wyrosło na niezwykle oryginalne, pełne uroku miasteczko od lat pozostające inspiracją dla artystów. Latem okolice zalewają tłumy turystów i to głównie z tego powodu warto przyjechać tu wiosną bądź jesienią.
wegry-szentendre-hc

Szentendre (pol. Święty Andrzej, łac. Sankt Andrae, serb. Сентандреја/Sentandreja, niem. Sankt Andrä) – miasto w północnych Węgrzech, w komitacie Pest, nad Dunajem.

 Źródło: trivago.pl

 

 

 
 

Katagoria: rankingi miejsc wakacyjnych
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 705  razy.