Multi wyszukiwarka hotelscombined.com, porównująca dostępność i ceny noclegów ze wszystkich największych serwisów rezerwacyjnych, takich jak Booking.com, Expedia, Hotels.com, Agoda, Venere, LateRoom, na podstawie analizy ruchu w sieci, przedstawiła listę 10 miast wartych odwiedzenia w 2105 roku.10
Toronto

Toronto – największe miasto Kanady i stolica prowincji Ontario. Położone w południowej części Ontario na północno-zachodnim brzegu jeziora Ontario.

Według władz Toronto, jest to najbardziej zielona metropolia świata. Blisko 1/5 powierzchni miasta zajmują tereny zielone, co znacznie odbiega od przeciętnej tego kontynentu – 1/20 (5%). Na każdego mieszkańca przypada 10 drzew, a także statystycznie więcej pól golfowych niż w jakimkolwiek innym mieście. Rouge Valley Park to największy istniejący na świecie teren zielony w obrębie granic miasta – zajmuje powierzchnię około 5 tysięcy hektarów.

9
Chennai

Ćennaj lub Madras – miasto w płd. Indiach, nad Oceanem Indyjskim, liczące 4,6 miliona mieszkańców (2006), stolica stanu Tamilnadu. Zabytki architektury XIX w. w stylu klasycystycznym po obiektach rządowych władz kolonialnych.

Klimat jest gorący i wilgotny przez większą część roku. Najgorętszy jest maj i pierwsza część czerwca z temperaturą maksymalną od 38 do 42 °C. Najzimniejszy jest styczeń z temperaturą minimalną około 18–20 °C. Rekord najniższej temperatury to 15,8 °C, a najwyższej 45 °C.[3] Średni roczny opad to 1300 mm, z czego większość przypada na północno-wschodni monsun od połowy września do połowy grudnia. Cyklony z Zatoki Bengalskiej czasem docierają do miasta. Najwyższy roczny opad zanotowano w roku 2005 (2570 mm).

8
austria-wieden

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem.

W Wiedniu można znaleźć budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne, począwszy od romańskiego kościoła św. Ruprechta przez gotycką katedrę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament aż do budynków współczesnych. W XIX wieku architektura wiedeńska stała się inspiracją dla innych miast byłego Imperium Austro-węgierskiego, takich jak Budapeszt, Kraków czy Lwów. Zabytki znajdują się przeważnie w centrum (niem. Innere Stadt).

Centrum historycznego Wiednia było otoczone murami obronnymi, które zostały zburzone w 1857 roku, by umożliwić miastu dalszy rozwój terytorialny i docelowo wchłonąć okoliczne miejscowości. W miejsce murów obronnych powstała szeroka aleja Ringstraße, wzdłuż której powstały reprezentacyjne budowle użyteczności publicznej, w tym ratusz, Burgtheater, Uniwersytet, parlament, muzeum sztuki i Opera.

7
Salisbury

Salisbury – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, nad rzeką Avon, w hrabstwie ceremonialnym i unitary authority Wiltshire.

Miasto wywodzi swoje początki z epoki żelaza. Powstało w pobliżu starożytnego rzymskiego Sorbiodunum, znanego od średniowiecza jako Old Sarum. Posiada gotyckie budowle sakralne i świeckie, a przede wszystkim katedra w Salisbury. Jednocześnie śródmieście miasta zostało znacznie zniszczone w trakcie „modernizacji” w II poł. XX wieku (znaczne wyburzenia poczynione w celu tworzenia placów parkingowych, poszerzania dróg itp.).

W pobliżu miasta znajduje się budowla megalityczna Stonehenge.

6
bulgaria-plowdiw

Płowdiw (bułg. Плoвдив) – miasto w środkowej Bułgarii. Płowdiw położony jest wśród siedmiu wzgórz zwanych tepe, nad rzeką Maricą, na skraju Rodopów i Niziny Górnotrackiej.

5
malta-valletta

Valletta (malt. Il-Belt Valletta) – stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Siedziba gminy o tej samej nazwie.

 

4
Zermatt

Zermatt – miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.

Jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii. Ośrodek sportów zimowych oraz wspinaczek górskich. Ze względów ekologicznych jest dostępna tylko dla pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.

3
wlochy-mediolan

Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch.

Znajduje się tu siedem uniwersytetów (Statale, Biccoca, Iulm, Bocconi, Cattolica, Politecnico) (m.in. założone w latach 1863, 1920 i 1924) i inne uczelnie, Akademia Literatury, instytuty naukowe.

2
El Chaltén

El Chaltén – wioska na południu Patagonii, na granicy chilijsko-argentyńskiej, u podnóża góry Fitz Roy (nazwa lokalna Cerro Chaltén)

Waszyngton

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii, potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

 

 
 

Katagoria: trendy wakacyjne
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2507  razy.