Unikalne piękno wielkich amerykańskich jezior

System pięciu jezior Ameryki Północnej stanowi największy na Ziemi zbiornik słodkiej wody. Wielkie Jeziora znajdują się na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. W ich obszarze leżą stany Indiana, Michigan, Wisconsin, Kentucky i Ohio. Rejon ten kusi zwiedzających piękną przyrodą i wieloma atrakcjami, które dostarczą wrażeń przez wiele dni. Jakie są jeziora i czego mogą oczekiwać miłośnicy przygód?

 

Nad Jeziorem Górnym

Jezioro Górne jest największym, wysuniętym na północ akwenem wodnym wśród systemu pięciu jezior. Zaliczane jest do drugiego największego jeziora na świecie, po Morzu Kaspijskim. Wody Jeziora Górnego należą do nieprzewidywalnych i groźnych. Na dnie znajdują się wraki statków, które w ten sposób zakończyły swoje rejsy. Można je oglądać ze statków wycieczkowych, wyposażonych w szklane dno. W ten sposób turyści podziwiają także okazy flory i fauny, w które wody jeziora obfitują. Woda należy do chłodnych, więc kąpiel nie jest najprzyjemniejsza. Natomiast wyprawy kajakiem to doskonały sposób na zwiedzenie okolicy i wypoczynek na dzikich plażach. Jezioro otaczają latarnie morskie, stanowiące dodatkową atrakcję. Piękno zachodów słońca i uroda krajobrazów przyciągają romantyczne pary.

 

Na wyspie duchów Manitou

Jezioro Huron jest drugim co do wielkości jeziorem w kompleksie Wielkich Jezior. Na środku jeziora znajduje się największa na świecie wyspa na jeziorze. Jej nazwa – Manitoulin – nawiązuje do duchów, obecnych, według wierzeń miejscowych Indian, w otaczającej przyrodzie. Huron, jako pierwsze z Jezior, zostało odkryte w XVII wieku przez Europejczyków. Jego nazwa upamiętnia Indian, Huronów, zamieszkujących obszar nad jeziorem. Wody kryją wiele tajemnic, które zgłębiają miłośnicy nurkowania. Do największych atrakcji należy wrak kanadyjskiego szkunera „Sweepstakes”, który znajduje się zaledwie na głębokości sześciu metrów i możliwe jest zwiedzenie jego szczątków również wewnątrz. Park Fathom Five zapewnia turystom zwiedzenie wraków również innych statków. Miłośnicy przygód mogą zdecydować się na biwak, na urokliwych wysepkach na jeziorze.

 

Michigan – jezioro wiatrów

W kompleksie Wielkich Jezior to jedyne jezioro w całości leżące na obszarze USA. Leżące nad nim Chicago i obszar nad jeziorem nawiedzają silne wiatry. Powstające na jeziorze fale, dochodzą do siedmiu metrów wysokości, a wokół zbiornika znajdują się liczne wydmy. Woda jeziora, podobnie jak pozostałych w kompleksie Wielkich Jezior, jest krystalicznie czysta. Widoczne w niej wraki statków, stanowią atrakcję turystyczną.

 

Tam, gdzie płynie Niagara

Rzeka Niagara łączy ze sobą pozostałe wielkie Jeziora – Ontario i Erie. Pokonując różnicę poziomów, wynoszącą 100 metrów, dała początek słynnemu wodospadowi Niagara, który oddziela od siebie jeziora, spadając dwiema kaskadami o wysokości 50 metrów. Wodospad jest celem wypraw turystycznych. Jeziora dostarczają wiele radości wędkarzom, dzięki komercyjnym stawom hodowlanym. Podmokłe brzegi jeziora Ontario są celem wypraw ornitologów, obserwujących bogactwo występujących tu ptaków. Jezioro daje początek szlakowi wodnemu Świętego Wawrzyńca. Jest najmniejszym i wysuniętym najbardziej na wschód wśród Wielkich Jezior.

Erie stanowi granicę miedzy Kanadą i USA, która przebiega jego środkiem. Do jeziora wpływa rzeka Detroit, stanowiąc naturalne połączenie jezior – Erie z jeziorem Huron. Ciekawostką jest dostępność jeziora dla pełnomorskich statków, kontenerowców i tankowców, dzięki połączeniu jeziora z wodami morskimi przez Drogę Wodną Św. Wawrzyńca.

 

Dziękujemy portalowi Zbiorniki-Wodne.pl za współpracę merytoryczną

 

 
 

Katagoria: Gdzie warto pojechać
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3661  razy.