wlochy-viareggio
 

Włochy

Stolica:  Rzym
Język: włoski
Waluta: euro
Strefa czasowa latem: + 2 godziny
Strefa czasowa zimą: + 1 godziny
 

Viareggio – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, w prowincji Lukka. Teren miasta rozciąga się całkowicie na nizinie aluwialnej wybrzeża toskańskiego.

Miasto jest usytuowane nad Morzem Tyrreńskim, posiada 10 km piaszczystej plaży, z których w sezonie letnim 6 km to kąpieliska płatne, a pozostałe 4 km są plażami bezpłatnymi (prawie cała plaża wzdłuż Rezerwatu Przyrody Migliarino-San Rossore-Massaciuccoli). Miasto sąsiaduje z miejscowościami: Camaiore, Massarosa i Vecchiano. Miejscowość od strony wschodniej jest położona nad jeziorem Massaciuccoli. Przez miasto przepływają kanały: Burlamacca, Farabola, Fossa dell’Abate (kanał ten stanowi granicę z Camaiore), Fosso Le Quindici i inne liczne kanały terenów bagnistych, które otaczają jezioro Massaciuccoli.

Klimat Viareggio charakteryzuje się wysoką wilgotnością (pomiędzy 60 a 80% wilgotności względnej w miesiącach letnich) i opadami deszczu 900–1000mm rocznie spowodowanych pasmem górskim Alp Apuańskich, które znajduje się w pobliżu wybrzeża. Główne wiatry wieją z kierunku południowo-wschodniego, ponadto mają tu miejsce wiatry o nazwach: Libeccio i Ponente, które wieją w kierunku wybrzeża przez kolejne dwa lub trzy dni powodując gwałtowne fale.

 

Karnawał w Viareggio

Po raz pierwszy Karnawał Viareggio odbył się w 1873. Centralnym punktem obchodów są przejazdy potężnych wozów karnawałowych wzdłuż głównej alei miasta. Od 1925 głównym budulcem alegorycznych figur znajdujących się na wozach jest masa papierowa. Oficjalnymi symbolami karnawału są postacie Burlamacco i Ondina zaprojektowane przez Uberto Bonetti w 1931 (imiona otrzymały w 1939). Od 1954 telewizja włoska RAI przeprowadza bezpośrednią transmisję z Karnawału. Od 2001 wozy są wykonywane w Miasteczku Karnawałowym, gdzie mają miejsce również spektakle, nie zawsze jednak bezpośrednio związane z karnawałem (m.in. występy znanych muzyków). W okresie karnawału odbywają się liczne imprezy towarzyszące o charakterze lokalnym, narodowym i międzynarodowym, jak np. Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o „Puchar Karnawału”. Podczas imprez zostają przyznawane nagrody związane z Karnawałem we Viareggio. Podczas Karnawału odbywa się, od 2002, „Cittadella Jazz and more…” – festiwal muzyczny, oraz (od 2004) Festiwal Teatru i Piosenki „Giorgio Gaber”.

Toskania zyskała szczególne miejsce w sercach wielu ludzi przede wszystkim ze względu na swój niekończący się urok. Wzgórza porośnięte winogronami, cudowne słońce i atmosfera błogości. Tak maluje się ten region w głowach wielu. Zimą jednak, jedno z tamtejszych nadmorskich miast – Viareggio – zmienia się nie do poznania. Na czas karnawału, ulice zapełniają się przebierańcami oraz postaciami stworzonymi według zasady papier-mâché, nad którymi niektórzy artyści pracują przez okrągły rok. Dla wielu Włochów to właśnie Viareggio, a nie Wenecja, pozostaje stolicą karnawału.

Podczas niesamowitej parady karnawałowej w roli głównej możemy zobaczyć karykaturalne lalki o gigantycznych rozmiarach. Przedstawiają one zazwyczaj osoby znane, a najczęściej polityków. Kukły o rozmiarach wynoszących nawet 20 metrów wysokości są wykonane w taki sposób, że kręcą głowami, poruszają rękami i otwierają usta w przemówieniach. Karnawał odbywa się w dniach 7, 14, 21 i 28 lutego oraz 5 marca. Obok parad ze słynnymi lalkami, odbywają się również zabawy z maskami, przedstawienia teatralne, czy wydarzenia kulinarne.

Imprezy towarzyszące:
- Podczas karnawału odbywają się różnego rodzaju imprezy, jak festiwale muzyczne, Turniej Piłki Nożnej o „Puchar Karnawału”, czy Festiwal Teatru i Piosenki.

Hotele w pobliżu centrum Viareggio na 7 lutego na trivago.pl – na imprezę otwarcia:
Hotel 2-gwiazdkowy: Del Mar (najniższa cena 246 zł za pokój dwuosobowy)
Hotel 3-gwiazdkowy: Marchionni (najniższa cena 247 zł za pokój dwuosobowy)
Hotel 4-gwiazdkowy: Astor (najniższa cena 401 zł za pokój dwuosobowy)


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 663  razy.