polska-warszawa
 

Polska

Stolica:  Warszawa
Język: polski
Waluta: złoty
Strefa czasowa latem: +2 godziny
Strefa czasowa zimą: +1 godziny
 

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa (skrót: m.st. Warszawa) – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.   

Nazwa pojawia się w XIV-wiecznych zapiskach jako Warseuiensis (1321), Varschewia (1342) i XV wieku jako Warschouia (1482). Średniowieczna nazwa brzmiała Warszewa, Warszowa. Najprawdopodobniej pochodzi ona od formy dzierżawczej imienia Warsz (skróconej formy popularnego wówczas staropolskiego imienia Warcisław, Wrocisław), używanego m.in. wśród przedstawicieli rodu Rawów (Rawiczów) herbu Rawa, właścicieli części terenów w dzisiejszym centrum miasta, np. Solca i Mariensztatu. Zmiana nazwy na Warszawa wynikła z mazowieckiej wymowy dialektycznej. Do końca XV wieku samogłoska -a- przechodziła w -e- po spółgłoskach miękkich (-sz- była w tamtym okresie spółgłoską miękką). W XV wieku formy z wtórnym -e- zaczęły być postrzegane jako gwarowe. Dlatego też zastępowano -e- przez -a-. Taka zmiana nie była uzasadniona etymologicznie, więc takie formy nazywa się hiperpoprawnymi (np. siadlisko, królawski). Tak też nastąpiła zmiana nazwy z Warszewa na Warszawa, która upowszechniła się w XVI wieku. Legendarna etymologia wywodzi nazwę od imion rybaka Warsa i jego żony Sawy.

 

Poleca trivago.pl

Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić Warszawy, być może zachęci Wilanów, czyli letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego, z barokowym ogrodem. Poza tym Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiadające dzieje miasta i jego mieszkańców w czasie okupacji, czy Multimedialny Park Fontann – kolorowe widowisko na Podzamczu.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:
Hotel ** od 90 zł, Hotel *** od 170 zł, Hotel **** od 200 zł.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Polsce
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 890  razy.