wlochy-wenecja
 

Włochy

Stolica:  Rzym
Język: włoski
Waluta: euro
Strefa czasowa latem: + 2 godziny
Strefa czasowa zimą: + 1 godziny
 

Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska.

Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów – w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą.

Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego (oraz innych świętych) relikwie.

Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej.

 

karnawał w Wenecji

Karnawał rozpoczyna się tutaj 23 stycznia, a kończy 9 lutego. W tym okresie będą trwać zabawy na świeżym powietrzu, widowiskowe parady i imprezy zamknięte. Symbolem weneckiego karnawału są maski. Ma to przyświecać ogólnej idei wydarzenia, a więc poczuciu wolności. W średniowieczu, bo na ten czas datowane są początki tej zabawy w słynnym mieście na wodzie, maski pozwalały zatrzeć różnice pomiędzy grupami społecznymi. Dzisiaj oprócz nich uczestnicy zakładają peruki i kostiumy. Plac Świętego Marka jest głównym miejscem, w którym odbywają się zabawy. To tutaj zobaczymy najbardziej niezwykłe kostiumy i spektakularne maski. Karnawał rozpoczyna się paradą na Placu Świętego Marka, która oznacza wielkie wejście w czas niesamowitych zabaw i tańców. Na zakończenie weneckiego karnawału zabrzmią dzwony na bazylice Placu Świętego Marka, a o północy na niebie rozbłysną światła sztucznych ogni.

Przewidywane zabawy karnawałowe to:
-wiele objętych płatnym wstępem imprez, m.in. przedstawienia z aktorami, muzyczne koncerty,
- Lot Anioła – to spektakularne wydarzenie, które odbędzie się 31 stycznia, podczas którego sławne osoby wykonują zjazd z dzwonnicy po linie – zwyczaj nawiązuje do dawnych weneckich cyrkowców,
- konkursy, na przykład na najlepszą maskę i kostium – ten bezpłatny konkurs, który wymaga zgłoszenia, a uczestnicy występują na scenie w maskach,
- w trzeci dzień odbywa się Bal Maskowy nazywany Balem Dożów. Uczestnictwo jest płatne, a każdy kto chce wziąć udział musi posiadać odpowiedni kostium.

Hotele w pobliżu Placu Świętego Marka na 23 stycznia na trivago.pl – na imprezę otwarcia:
Hotel 2-gwiazdkowy: Hotel Henry (najniższa cena 245 zł za pokój dwuosobowy)
Hotel 3-gwiazdkowy: Conterie (najniższa cena 227 zł za pokój dwuosobowy)
Hotel 4-gwiazdkowy: San Sebastanio Garden (najniższa cena 486 zł za pokój dwuosobowy)


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 682  razy.