chorwacja-zagrzeb
 

Chorwacja

Stolica:  Zagrzeb
Język: chorwacki
Waluta: kuna
Strefa czasowa latem: + 2 godziny
Strefa czasowa zimą: + 1 godziny
 

Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia, jego historyczne centrum.

Zagrzeb położony jest w centralnej kontynentalnej Chorwacji, na południowych zboczach Medvednicy i na brzegach rzeki Sawy. Leży na wysokości 122 m n.p.m. (Zrinjevac). Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu na południowo-zachodnim krańcu Kotliny Panońskiej, pomiędzy regionami alpejskim, dynarskim, adriatyckim i panońskim, Zagrzeb znajduje się na skrzyżowaniu szlaków wiodących z Europy Środkowej na Bałkany oraz nad Adriatyk.

 

Poleca trivago.pl

To największe miasto, a zarazem stolica Chorwacji, przez którą płynie rzeka Sawa. Do najstarszej części miasta należy Wzgórze Kapitol, które słynie z gotycko-barokowej Katedry Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny, z XIII wieku. Budynek charakteryzują dwie strzeliste wieże i średniowieczne freski we wnętrzu. W Zagrzebiu możemy również odwiedzić Ogród Botaniczny o ponad stuletniej historii, jak i przejechać się kolejką liniowo-terenową – jedną z najkrótszych w Europie.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:
Hotel ** od 110 zł, Hotel *** od 160 zł, Hotel **** od 270 zł.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: miasta, w Europie
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 770  razy.