Boka Kotorska
 

Czarnogóra

Stolica:  Podgorica
Język: czarnogórski
Waluta: euro
Strefa czasowa latem: +1 godziny
Strefa czasowa zimą: +1 godziny
 

Zatoka Kotorska (czarn. / serb. Бока Которска; chorw. / serb. Boka kotorska) – zatoka w południowej części Morza Adriatyckiego w Czarnogórze. Północno-zachodnie wybrzeże zatoki na niewielkim odcinku należy do Chorwacji.

Zatoka Kotorska ma językowaty kształt, głęboko wcina się w ląd. Składają się na nią 4 mniejsze zatoki. Od strony morza, jako pierwszy, położony jest Zalew Hercegnowski który poprzez Cieśninę Kumborską łączy się z pozostałymi trzema zalewami, mającymi kształt trójkątów: Tiwatskim, Risańskim i Kotorskim, które stykają się ze sobą wierzchołkami w cieśninie Verige.

Nazwa „boka” pochodzi z włoskiego słowa bocca oznaczającego usta, bowiem z lotu ptaka zatoka przypomina usta.

Nad zatoką leżą m.in. średniowieczne miasta Kotor i Perast oraz pamiętające czasy antyczne Risan. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej przypominającym fiordy północy, został w 1979 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W rzeczywistości zatoka nie ma charakteru fiordu (zalanej doliny polodowcowej), ale riasu (zalanej doliny rzecznej).

W Zatoce Kotorskiej znajduje się 7 wysp: św. Marka, Mamula, Gospa od Škrpjela, Sveti Đorđe, Milosrda, Ostrvo cveca i Mala Gospa.

 

Poleca trivago.pl

Czarnogóra zwana jest często Fiordem nad Adriatykiem. A wszystko za sprawą Zatoki Kotorskiej (zwanej też Boką). To niesamowite miejsce znajduje się niecałe 100km od Dubrownika. Zatoka otoczona jest ze wszystkich stron wysokimi, skalistymi górami, z dominującym nad całą resztą pasmem Lovocen.
Wzdłuż jej brzegów biegnie droga, przecinająca urokliwe miasteczka, o typowym śródziemnomorskim klimacie. Boka zachwyca o każdej porze roku, jednak jesień jest okresem, gdy temperatury nadal są dość wysokie, lecz turystów jest znacznie mniej niż w szczycie sezonu. Będąc nad zatoką warto odwiedzić przede wszystkim Perast z jego dwiema urokliwymi wysepkami (na jedną z nich można popłynąć łódką).
Osoby poszukujące zapierających dech w piersi widoków powinny wybrać się na fortecę dominującą nad Kotorem, miastem znanym ze względu na...koty i piękną starówkę. Drugim, widokowym wyborem powinna być droga na Lovocen, wijąca się ku górze 27 serpentynami. Z niej można podziwiać nie tylko Bokę Kotorską, ale również lotnisko w Tivat, a także Zatokę Herceg Novi. Idealne miejsce na podziwianie zachodu słońca.


Zobacz lokalizację
Zarezerwuj miejsce w hotelu
 
 
 

Katagoria: regiony, w Europie
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1234  razy.